Galata Kulesi Gezisi

Galata Kulesi

Galata Kulesi hakkında bilgi vermeden önce kısaca bulunduğu bölgeyi anlatalım. Galata Bölgesi’nin geçmişi de sur içi kadar eskiye dayanır. Osmanlı döneminde çoğunlukla Hıristiyanların oturduğu bir yerleşim bölgesi olarak bilinen Galata, daha öncesinde 1273 ve 1453 yılları arasında Cenevizlilerin ticaret kolonisi olarak kullandığı surlarla kaplı bir bölgeydi.

Galata’nın adının nereden geldiği konusunda çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan en çok kabul göreni “Galatlar” kavminden gelenlerin bu bölgeye yerleştiği ve isimleri bu topraklara verdiği yönündedir. Bir diğer kabul gören rivayet ise Bizans döneminde süt üretim yeri anlamına gelen “galasüde” kelimesinden geldiği yönündedir. Bizans Döneminde gerçekten de bu bölgede süt üretimi yapılmış olması bu rivayetin birçok kişi tarafından kabul görmesine yol açmıştır.

Galata Kulesi Tarihi

Eski Galata Kulesi, 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından fener kulesi olarak inşa edilmiştir. Ancak bu kule 1202-1204 yılları arasındaki Dördüncü Haçlı Seferleri sırasında İstanbul’u ele geçiren ve yağmalayan Latinler tarafından büyük oranda zarar görmüş ve yıkılmıştır. Bugün Galata Kulesi’nin bulunduğu yere yakın bir bölgeye inşa edilmiş olan kule bazı kaynaklarda bugünkü kule olarak gösterilse de bu yanlıştır.

Günümüzde hala ayakta olan kule Cenevizliler tarafından 1348 yılında Galata Surları’na ek olarak inşa edilmiştir. Kule dokuz katlı olup yüksekliği 66,90 metredir, duvarlarının kalınlığı ise 3,75 metredir. Kulenin bir diğer adı da İsa Kulesi’dir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi ‘ne göre Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesi’nin üzerinden tarihteki ilk kıtalar arası uçuşu gerçekleştirmiştir. Toplam 6 kilometre mesafe kat eden Hezarfen Ahmet Çelebi, uçuşunun ardından Üsküdar’a inmiştir.

Galata Kulesi Efsaneleri

En eski ve en çok bilinen Galata Kulesi efsanesi aslında Galata Kulesi’nin en güzel efsanedir. Romalıların inandığı kule efsanesi şöyledir. Eğer bir erkek ve bir erkek Galata Kulesi’ne ilk kez beraber çıkarlarsa, onlar kesinlikle evlenirmiş. Ama bu kişilerden biri daha önce kuleye çıkmışlarsa, bu tılsım gerçekleşmezmiş.

Bir diğer efsane ise hakkında çok az bulunan ve masalımsı olan bir efsanedir. Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirlerine aşıktırlar ama aradaki büyük boğaz nedeniyle kavuşamazlar. Günden güne hem aşkları hem de özlemleri artar. Günlerden bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi kuleye tırmanır ve Galata’nın ısrarlarına dayanamayarak yıllardır biriktirdiği aşk mektuplarını da yanına alır. Salacak sahilinin yakınındaki Kız Kulesi’ne mektupları ulaştırır. Mektuplardan sonra Kız Kulesi aşkının karşılıksız olmadığını anlar ve mektupların ardından daha da güzelleşmeye başlar. Bunun sayesinde Galata da sevgisinin karşılıksız olmadığını anlar. Galata Kulesi’nin ve Kız Kulesi’nin birbirine olan aşkları onların yüzyıllara ve savaşlara meydan okumalarını sağlar ve hep güzel kalırlar.

GALATA KULESİNE AŞIKLAR

O dönemde yaşanan bir hikaye şöyle anlatılır:

Birbirlerini seven bir çift varmış ama ailelerini bir türlü evliliğe ikna edememişler. Genç çift evlenmek için Galata Kulesi’ne çıkmanın çare olacağını düşünmüşler. Ancak delikanlı daha önce bir kızla Galata Kulesi’ne çıkmıştır. Ama o kıza aşık değildir. Bu durumu sevdiği kıza anlatamaz. Daha sonra bir gece Galata Kulesi’ne çıkarlar ve artık evleneceklerini düşünerek muazzam İstanbul manzarasına bakarken birden gök delinir, hava kararır ve yağmur yağmaya başlar. Daha sonra delikanlı sevgilinse daha önce başka bir kızal kuleye çıktığını ama ona aşık olmadığını anlatılır. Bu olay sonrası genç çift bir daha kavuşmamak üzere ayrılırlar.O günden sonra da aşıklardan biri Galata Kulesine başka biriyle çıktıysa tılsımın bozulacağına inanılmaktadır.

GALATA KULESİ ULAŞIM

Refik Saydam Caddesi üzerinde yer alan İstanbul Kültür Sanat Vakfı binasının yan aralığında kalan yoldan, ortalama olarak 300 metre süren kısa bir yürüyüşün ardından Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Yürüyeceğiniz bu yolda keyifli fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Galata Kulesi’ne en kolay ulaşım yolu ise metrodur. Yenikapı-Hacıosman metrosuna bindikten sonra Şişhane çıkışında inerek Refik Saydam Caddesi’ne ulaşabilirsiniz. İstiklal Caddesi tarafından Galata Kulesi’ne geliyorsanız; metronun olduğu sokağın bir ilerisinde yer alan sokağa girerek Tünel Meydanı’na ulaşabilir ve Galata Kulesi’ne gelebilirsiniz. Ziyaretçilere açık olan Galata Kulesi içerisinde yer alan restoranı, gece saat 22.00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

GALATA KULESİ ZİYARET SAATLERİ

Açılış: 09.00
Kapanış: 22.30

GALATA KULESİ RESTORAN

Galata Kulesi sadece manzara seyri ile değil yeme içme seçenekleri ile de ziyaretçilerini ağırlamaktadır.Galata Kulesi restoranında yemek yiyebilirsiniz. Galata Kulesi’nde yemek yemek istiyorsanız öncelikle 444 66 44’ü arayarak Galata Kulesi rezervasyon yaptırmalısınız. Bunun için Galata Kulesi restoran iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Galata Kulesi’nde kahvaltı ve yemek yeme seçenekleri mevcuttur. Restoran ve cafe seçenekleri ile yeme içme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Galata Kulesi kahvaltı saatleri: 09.00/ 13.00

Galata Kulesi rezervasyon: 444 66 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir